Kustovnice čínská - Goji

kustovnice čínskáKustovnice čínská je extrémně uctívanou rostlinou v Číně, která se dle mýtů, začala pěstovat už několik století před Kristem, kdy byly její magické účinky zpozorovány. Jenže rostlina byla tak vzácná, že si ji mohli dovolit jen samotní císaři a nejbližší z jejich dvora.

Po celém světě se pro kustovnici začal používat termín goji, což je ve skutečnosti označení jejích plodů. Slovo pochází z čínského Go Qi Zi, které bylo poté zkráceno na goji, kvůli snazší výslovnosti. První pořádně dochované zmínky jsou z období rozkvětu dynastie Tang, kolem roku 618-906 po Kristu. V té době vládl císař Taizhong, byl to moudrý císař, Číně pomohl vzkvétat. Proto se hranice Číny rozšířily až k místu, kde planě rostla kustovnice čínská. Císař v rostlině rozpoznal úžasnou moc a nechal si jí dovážet do paláce. Goji získalo popularitu celého dvora.

Není však přesně dochované, kdy se prvně začalo o goji mluvit, některé texty hovoří až o roku 2800 před Kristem, kde mají být o kustovnici zmínky od císaře Shen Nunga. Goji je velice zdravou částí keře, mělo by se sbírat, když je suché podnebí, protože po dešti nasaje moc vody, poté je možné jej sušit, až se z něj stanou malé rozinky. Plody působí pozitivně na játra, ledviny, vyživují krev, zlepšují zrak a regenerují plíce.

Podle léčitelů z Číny dokáží léčit i chronický kašel, tuberkulózu, cukrovku, impotenci, nebo i lupénku.

Dle mýtů dávají plody goji dar dlouhověkosti, proto se jim tak i říká, plody dlouhověkosti. Celá čínská mytologie je protnuta legendami o této rostlině, která dala jedinci, nebo celé skupině i celá staletí spokojeného života. Ač jsou to legendy, je pravdou, že tento keř dokáže i navrátit sílu tam, kde už dlouho nebyla. Mnoho lidí, kteří kustovnici pravidelně konzumují, s nadšením hovoří o jejích magických účincích.

Pokud chcete vědět o této výjimečné rostlině více, čtěte zde:

Kustovnice čínská neboli Goji: afrodisiakum prodlužující život